Donato Jurgaičio odontologijos klinika DJOK
Burnos higiena

DANTŲ BALINIMAS

Visais laikais šypsena buvo yra ir bus universali kalba. Kiekvienas žinome šypsenos prasmę, kiekvienas suprantame kokia ji svarbi. Todėl trokštame gražių, estetiškų, sveikų dantų. Baltų dantų kultas, “holivudinė šypsena” atkeliavo su amerikietiškos kultūros kultu. Tačiau net ir senovėje žmonės neturėdami tokių priemonių kokios yra šiais laikais,  vis dėlto atrasdavo būdų kaip balinti dantis. Senovės Egipte naudodavo pemzą ir vyno actą, viduramžiais barzdaskučiai dildydavo dantis specialiomis dildėmis, o balinimui naudodavo azoto rūgštį.

Šiais laikais dantų balinimui nebereikia naudoti tokių žiaurių ir dantį žalojančių priemonių. Mūsų klinikoje siūlome daug saugesnes, šiuolaikiškesnes, efektyvesnes ir ilgaamžiškesnes priemones:

Dantų balinimą lazeriu (Biolase Epic X);

Dantų balinimą namuose kapomis;

Vidinį dantų balinimą.

Dantų balinimas lazeriu (Biolase Epic X) – tai saugi, neskausminga, greita ir efektyvi procedūra. Balinimas lazeriu yra pranašesnis už kitas balinimo priemones, nes nesukelia dantų jautrumo, rezultatai matomi iš karto ir išlieka labai ilgai. Moksliniais tyrimais pagrįsta jog balinant dantis šiuo metodu, nematoma danties emalio pakitimų net elektroniniu mikroskopu.

Dantų balinimo procedūra lazeriu labai parpasta. Pirmiausia naudojant spalvų raktą nustatoma pradinė dantų spalva. Tada uždedama dantenų apsauga ir dantys padengiami specialia žele, kuri aktyvuojama lazeriu. Pagrindinis balinimo lazeriu želė komponentas – vandenilio peroksidas. Dėl papildomos lazerio energijos pagreitėja vandenilio peroksido skilimas į laisvuosius balinančius radikalus, todėl balinančios želė aplikacijos laikas 20 kartu trumpesnis nei balinant kapomis namie. Po procedūros želė nuplaunama ir nuimama dantenų apsauga. Po procedūros rekomenduojama savaitę laiko vengti dažančių maisto produktų.

Dantų balinimo efektas išlieka ilgai, tačiau tai priklauso nuo įvairių papildomų faktorių: rūkymo, arbatos, kavos, raudono vyno vartojimo ir kt.

Biolase_EPIC_X_Dental_Diode_Laser__93754_zoom

 

Dantų balinimas namuose – tam yra naudojamos individualios kapos. Pirmiausia odontologas nuima dantų atspaudus. Tuomet dantų technikas laboratorijoje pasigamina gipsinius dantų modelius, ant kurių yra gaminamos individualios balinimo kapos. Į kapas pacientas deda specialią balinačiąi medžiagą, kuri yra mažesnės koncentracijos nei naudojama balinimui klinikoje. Kapos su balinančia medžiaga užsidedamos keletui valandu per parą.(dažniausiai naktį). Balinančios medžiagos veikliosios dalelės penetruoja tarp emalio prizmių bei pašalina dažo pigmentą iš dentino. Taip balinama apie 5- 14 dienų, kol pasiekiamas norimas efektas.

teeth-whitening-trays

Tiek dantų balinimui klinikoje, tiek balinimui namuose, yra naudojama vandenilio peroksido želė, skiriasi tik jos koncentracija (10% – 35%). Kuo didesnės koncentracijos želė, tuo ji stipresnė ir efektyvesnė, bet kartu ir greičiau sukelianti šalutinius poveikius, jei netinkamai naudojama.

Pašalinis dantų balinimo efektas:

• Cheminis audinių nudegimas

• Dantų jautrumas dėl atsivėrusių dentino tubulių, šaltam ir karštam dirgikliui.

Dantų jautrumui sumažinti yra rekomenduotinos fluoro preparatų aplikacijos. Dažniausiai jautrumas netrunka ilgiau nei 48valandas. Jei išlieka ilgiau, reikia kreiptis į odontologą.

Prieš dantų balinimą būtina apsilankyti pas odontologą. Vizito metu apžiūrima ar nėra sugędusių dantų, minkštųjų audinių pažeidimų, dėl kurių dantų balinimas gali sukelti diskomfortą. Dantų balinimas nerekomenduojamas jei yra kariesų ar dantenų uždegimas, alergijos vandenilio peroksidui. Taip pat vaikams iki 16 metų, nes iki šio amžiaus nervo kamera yra didelė. Balinimas gali sudirginti nervą ir sąlygoti nervo uždegimus. Nerekomenduotina ir nėščioms bei žindančioms moterims.

Vidinis dantų balinimas – atliekamas devitalizuotuose dantyse. Prieš atliekant vidinį danties balinimą, pirmiausia turi būti tinkamai sugydyti danties kanalai. Tuomet izoliuojama kanalo įeiga, įdedama balinanti medžiaga bei danties vainikas uždaromas plombine medžiaga. Balinanti medžiaga paliekama dantyje 1-3 paroms. Esant nepakankamam efektui pakartotinai įdedama balinanti medžiaga.

Tam tikro danties patamsėjimas gali būti įgimtas ar įgytas. Gali apimti dentiną, emalį, pulpą. Patamsėjimas gali būti sukeltas pulpos hemoragijos, nekrozės, susiformavusio antrinio dentino.

Žinoma, kai kurių dėmių neįmanoma išbalinti. Balinant tetraciklininius dantis ne visada pavyksta pasiekti norimo efekto. Baltos dėmės, dekalcifikaciniai defektai gali net išryškėti po balinimo. Sunkiau yra išbalinti pilko atspalvio dantis, nei gelsvo. Balinimo efektas priklauso nuo emalio storio, įgimto jo atspalvio, amžiaus, mitybos, žalingų įpročių, dantų higienos.