Donato Jurgaičio odontologijos klinika DJOK

BURNOS HIGIENA

Dantų apnašos susiformuoja iš burnos ertmėje esančių bakterijų, besitvirtinančių prie maisto ar gleivinės likučių, seilių, rūgščių. Prilipę prie danties jos dirgina dantenas, rūgštys gadina danties emalį bei sukelia kariesą. Nepašalinus minkštojo apnašo, laikui bėgant, jis virsta kietuoju dantų apnašu (dantų akmenimis). Mineralizuojasi iš seilėse, vandenyje esančių mineralų. Tokio šiurkštesnio ir kieto dantų apnašo nebeįmanoma nuvalyti vien tik šepetėliu.

Besikaupiantis bakterinis apnašas pirmiausia pažeidžia minkštuosius apydančio audinius, sukelia dantenų uždegimą – gingivitą. Atsiranda dantenų paburkimas, kraujavimas, paraudimas. Negydant gingivito, jis progresuoja į periodontitą, daug sunkesnę apydančio būklę, galinčią sąlygoti ir dantų netekimą. Tačiau reguliariai tikrinantis bei taikant gydymą,  tai galima sustabdyti ar tiesiog išvengti. Viena iš profilaktikos priemonių yra profesionali burnos higiena (PBH). Tai procedūra, kuri privaloma kiekvienam žmogui, besirūpinančiam gera burnos bei dantų būkle. PBH rekomenduotina atlikti 1-4 kartus į metus, priklausomai nuo individualios burnos ertmės higienos įpročių, polinkio kauptis akmenims, apydančio būklės, sąkandžio bei dantų išsidėstymo dantų lanke, nešiojamų ortodontinių prietaisų, išimamų ir neišimamų protezų, prieš dantų balinimą ir kt. …

Burnos higienos procedūros metu:

•  Mechaniškai valomas susikaupęs kietasis ir minkštasis dantų apnašas, esantis virš ir po dantenomis. Tai atliekama ultragarsiniu skaleriu bei rankiniais, burnos higienai skirtais, instrumentais. Ultragarsinis skaleris, tai greičiausias ir pats efektyviausias, mažiausiai skausmingas metodas šalinant susikaupusius akmenis nuo danties paviršiaus.

•  Oro – abrazijos (“AIR-FLOW”) būdu šalinamas atsiradęs pigmentinis dantų apnašas. Tai viena naujausių profesionalios burnos higienos sudedamųjų dalių, kurios dėka medicininių sodos miltelių, vandens srovės ir suspausto oro pagalba konservatyviai nuvalomas smulkus dantų apnašas nuo visų, net ir sunkiai prieinamų, danties paviršių. Šiuo metodu greičiau nei įprastiniais šepetukais šalinamas pigmentinis apnašas atsiradęs nuo tabako, arbatos, kavos, raudono vyno ir kt. Taip pat “Air-flow” nepažeidžia sveikų danties audinių, o jie pastebimai tampa šviesesni, atsiranda gaivos pojūtis burnoje.

•  Išpoliruojami dantys bei esančios restauracijos.

•  Sutepami jautrūs dantų paviršiai nujautrinančiais preparatais.

•  Įvertinama burnos būklė, atsiradę nauji dantų ar apydančio pažeidimai.

•  Paaiškinami individualios burnos ertmės higienos principai.

Reikia tiek nedaug, kad sukeltum šypseną, ir pakanka vien nuoširdžios šypsenos, kad viskas taptų įmanoma :)